Zaginął historyk

Artur Hojan, mający zaledwie 40 lat, był niezależnym historykiem, bardzo dobrze mówił po angielsku. Wielokrotnie miałem z Nim kontakt w Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Artur Hojan

Artur Hojan

Miejscem jego zamieszkania był Kościan w Wielkopolsce. Zajmował się badawczo głównie akcjami eutanazyjnymi, przeprowadzanymi przez niemieckich nazistów w okupowanej Polsce oraz historią podobozów KL Auschwitz. W okresie prawie dziesięciu lat często przyjeżdżał do Oświęcimia, prowadząc poszukiwania archiwalne do zaplanowanych przez siebie lub zleconych mu prac badawczych.

Zaginął w dniu 1 grudnia 2013 roku. Od tego czasu rodzina nie ma z nim kontaktu. W Kościanie pozostała jego żona Adrianna  i półtoraroczna córeczka.

W dniu 9 lutego 2014 roku wyłowione z kanału Obry w Kiełczewie ciało mężczyzny, które na razie nie zostało zidentyfikowane.

Znalezione jednak przy zwłokach klucze, zegarek oraz ubiór pomogły ustalić, że jest to zaginiony na początku grudnia ubiegłego roku Artur Hojan.

Adam Cyra
Oświęcim, dnia 4 lutego 2014 r.

Zobacz:    Gdzie jest Artur ?

Zobacz również:

  1. Przemysław Bibik z Oświęcimia wyróżniony
  2. Nieznane karty zgonu Aleksandra Aleksiejewa i Wiesława Jagodzińskiego z Olkusza
  3. Ewa Jagodzińska-Rudzińska (1932-2012)
  4. Grób nie będzie już bezimienny
  5. Jerzy Sawicki nowym prezesem TOnO

One Response to “Zaginął historyk”

  1.    Robert Parzer Says:

    Dziekuje za ten artykul o wspanialym czlowieku. Poznalem go pracujac nad strona http://www.gedenkort-t4.eu. Jego pogrzeb bedzie 15.2.2014 w Koscianie na cmentarzu komunalnym.