Pasja Zosi Pietrzykowskiej z Bielska-Białej

W dniu 14 lutego 2014 r. minęła 72. rocznica utworzenia Armii Krajowej. Od ponad miesiąca Zosia Pietrzykowska (13 lat) z Gimnazjum Katolickiego w Bielsku-Białej na prośbę swojego nauczyciela historii, Grzegorza Laszczaka, prowadzi stronę na „Facebooku dla Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej. Prowadzi ją po polsku i po angielsku. Ma już niemal dwa i pół tysiąca „lajków”, głównie zza oceanu.

https://www.facebook.com/tpakbielskobiala

Tworzy ją sama, zamieszcza posty jako Zosia.

Zosia Pietrzykowska (w środku)

Zosia Pietrzykowska (w środku)

Ostatnio Zosia Pietrzykowska uczestniczyła w Konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej i Zarząd Okręgu Śląskiego w Katowicach ŚZŻAK przy współudziale Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej.

Konkurs był adresowany był do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego. Miał na celu upowszechnienie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym i Armii Krajowej, rozbudzenie zainteresowania historią najnowszą oraz doskonalenie umiejętności wykorzystywania technologii informacyjnej jako środka przekazu.

Prace konkursowe stanowiły prezentacje multimedialne. Zosia Pietrzykowska zdobyła I miejsce za pracę „Młodzież w Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej” – opiekun Grzegorz Laszczak.

Zosia Pietrzykowska jest także przewodniczą Towarzystwa Pamięci Armii Krajowej w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej.

Obecnie Zosia Pietrzykowska studiuje historię sztuki na dwóch uniwersytetach: University College London  i  Cambridge.  Dobrze sobie radzi i ma niezłe wyniki. Wybrała  jako przedmiot dodatkowy filozofię moralną, Hannę Arendt oraz Holocaust.

Oświęcim, 25 stycznia 2021 r.

Adam Cyra
Oświęcim, dnia 15 lutego 2014 r.

Zobacz również:

 1. Podwójny sukces Darii Czarneckiej z Bielska-Białej
 2. Potrójny sukces Darii Czarneckiej z Bielska-Białej
 3. Grób nie będzie już bezimienny
 4. Irena Sekulska
 5. Józef Drożdż (1918-2012)

2 Responses to “Pasja Zosi Pietrzykowskiej z Bielska-Białej”

 1.    I Says:

  Super sprawa

 2.    Barbara Says:

  Dzień dobry,
  Jesteśmy bardzo dumni z naszej Zosi.
  Wiemy jednak jedno, gdyby nie to, że Zosia ma to szczęście spotykać samych wyjątkowych ludzi, którzy ją wspierają i dyskretnie pomagają jej praca mogłaby przejść bez echa.
  Bardzo właśnie za to dziękujemy.
  Pozdrawiamy,

  Rodzice Zosi -Barbara i Tomasz