Początek roku zwykle jest czasem, w którym chętnie podejmujemy różne postanowienia. Stawiamy wyzwania i poprzysięgamy ich realizację. Tyle że, niestety często to taki słomiany zapał i wystarcza nam go na bardzo krótko. W promieniach wiosennego słońca zapominamy beztrosko o podjętych zobowiązaniach: znowu zbyt dużo jemy, rezygnujemy z siłowni i przestajemy kontrolować stan konta. To wszystko przez to, że nie umiemy prawidłowo planować swoich celów.

Czas to podstawa

To ciekawe, że choć 40 godzin w tygodniu przeznaczamy na zarabianie pieniędzy, tak niewielu z nas znajduje wolną godzinkę na analizę swoich wydatków czy poczynionych inwestycji. Naucz się, że czas na finanse po prostu musi się znaleźć. To nie tylko chwile poświęcone liczeniu, ale też planowaniu. To z kolei może być bardzo rozwijające zajęcie i miłe: snujemy przecież marzenia.

Święta kartka ze spisem

Masz czas? Spokojnie pomyśl, jakie cele są dla ciebie najważniejsze. Zaplanuj i oblicz wysokość poduszki finansowego bezpieczeństwa, zabezpiecz fundusz awaryjny, przeanalizuj, ile wyniesie twoja emerytura. To cele długoterminowe. Nie zapominaj o tym, co ważne w tym roku: wakacje, wesele kuzynki, remont czy wymiana samochodu.

Konkret i jeszcze precyzja

Niewiele uda ci się zrobić, jeśli nie będziesz konkretny. Nie tylko musisz zaplanować cel, kwotę, która ci potrzebna, ale też określić termin jego realizacji. Nie zapominaj, że cel powinien być realny, możliwe do zrealizowania. Nie planuj, że odłożysz 90% swoich dochodów, bo to niemożliwe.

Zastanów się, dlaczego to dla ciebie ważne

Dlaczego to jedno z ważniejszych pytań motywacyjnych. Dla każdego z nas, co innego jest ważne, a ty musisz znaleźć odpowiedź na pytanie, co jest istotne właśnie dla ciebie. Nie chodzi o to, żebyś myślał: poduszka zabezpieczenia finansowego to mój cel, bo wszyscy racjonalnie myślący udzie mówią, że powinien ją mieć. To żaden powód, ty musisz pomyśleć, co konkretnie tobie dają te oszczędności. Może będziesz lepiej zasypiał, mając pewność, że masz zabezpieczenie i nie bał się zmienić pracy czy sprzeciwić szefowi, gdy jego wymagania będą zbyt duże.

Wyznacz priorytety

Można mieć mnóstwo planów, a ich realizacja będzie wtedy rozłożona w czasie. W końcu nie od razu uda się zrobić wszystko. Dlatego dokładnie pomyśl, jakie są twoje priorytety, czyli które cele zrealizujesz jako pierwsze. Fundusz awaryjny? Poduszka bezpieczeństwa? To podstawy, ale co z celami krótkoterminowymi? Skonsultuj sprawy z rodziną i ustal, czy ważniejsze są wakacje, remont czy zmiana auta. Z którym zadaniem poczekacie, a co faktycznie uda się zrealizować w tym roku? Nie zapominaj o tym, że to ma być realne i możliwe.

Dobry początek

Na dobry początek warto założyć konto oszczędnościowe i wpłacić pierwsze pieniądze na realizację celu. W ten sposób sprawnie i płynnie wejdziesz w realizację zadania.

Kontrola postępów

Każde wyznaczone zadanie czy cel trzeba stale monitorować i regularnie sprawdzać postępy. To, dlatego tak ważny jest czas, który przeznaczasz na sprawy finansowe. Może to być godzina tygodniowo, wtedy to robisz przegląd swoich oszczędności, sprawdzasz, czy nie warto przenieść swoje konta do innego banku, w którym pieniądze będą korzystniej ulokowane, czy wreszcie szukasz dobrych inwestycji.

Dodaj komentarz
You May Also Like

W jakiej walucie trzymać oszczędności?

Pandemia naprawdę zamieszała istniejący na świecie porządek. To zamieszanie nie ominęło także…

Inflacja. Jak się chronić?

O tym, że wszystko drożeje, nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy wejść do…